Pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową

Pułapka na ćmę bukszpanową
Pułapka na ćmę bukszpanową

Chyba każdy kto ma/miał bukszpany spotkał się z problemem szkodnika jakim jest ćma bukszpanowa, a właściwie ich gąsienice.

Ponieważ na moim RODOS’ie mam sporo kilkunastoletnich bukszpanów problem ten mnie nie ominął. W internecie można znaleźć sporo porad dotyczących zwalczania tych owadów. Ja stosuję równocześnie dwa patenty, a mianowicie pryskanie środkiem owadobójczym „Substral Polysect 005SL Ultra Bukszpan„. Spryskanie bukszpanu roztworem wykonanym poprzez rozcieńczenie tego środka, działa w sposób powierzchniowy, wgłębny oraz systemiczny. Preparat jest szybko pobierany przez liście i jest przemieszczany wraz z sokami po całej roślinie. Owady żywiące się sokami giną, nawet jeśli nie zostały opryskane. Jest to ważne, gdy mamy dużo roślin i są one gęste. Uniemożliwia to opryskanie dokładnie wszystkich krzaków i dotarcie do każdej gąsienicy ćmy bukszpanowej.

Pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową
Pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową

Drugą metodą tym razem wspomagającą opryski jest stosowanie feromonowych pułapek na ćmę bukszpanową. Są to plastikowe pojemniki ze zbiornikiem do którego wlewam wodę z odrobiną płynu do naczyń. Woda wlana do pułapki powoduje, że uwięzione ćmy bukszpanowe topią się. Może to okrutne, ale jeśli nie zastosujemy tego, to gdy będziemy chcieli opróżnić pułapkę, motyle wówczas uciekną. W pułapce znajduje się dodatkowo zbiorniczek, w którym umieszczamy feromon, który zwabia ćmy bukszpanowe do pułapki. Odpowiednio przygotowaną pułapkę wieszamy w pobliżu bukszpanów. Teraz pozostało nam tylko czekać na działanie pułapki. Ćmy, jak to motyle nocne są aktywne po zmroku, więc musimy poczekać na efekt co najmniej jedną noc. Jeśli żaden motyl przez pewien czas się nie złapie, to zmieńmy umiejscowienie pułapki. Jeśli to również nic nie da, to prawdopodobnie nie masz problemów z ćmą bukszpanową 😉

Złapane motyle ćmy bukszpanowej w pułapce feromonowej
Złapane motyle ćmy bukszpanowej w pułapce feromonowej

Pułapki feromonowe na ćmę bukszpanową można kupić na Allegro, w sklepach internetowych oraz również w marketach budowlanych czy ogrodniczych.

Aktualne ceny przedstawionych produktów możesz sprawdzić na Ceneo:

Wkład feromonowy do pułapki na ćmę bukszpanową

Pułapka feromonowa

Substral Polysect 005SL Ultra Bukszpan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *